Conform Digi24: Europarlamentarul Rareş Bogdan l-a criticat dur pe liderul PNL, Ilie Bolojan, acuzându-l de „ipocrizie fără margini” în legătură cu decizia PNL de a vota un guvern minoritar PSD. Rareş Bogdan susține că Bolojan dă vot unui pesedist, deși recent a blocat un liberal, considerând această mișcare o susținere mascată a unui guvern exclusiv PSD, condus chiar de liderul PSD, cu sprijinul lui Bolojan și al „neoprogresiștilor” din PNL.

„Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal. Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democrații deoarece țara avea și are nevoie urgent de un Guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD… !!!!! Tare, nu?”, a scris europarlamentarul Rareş Bogdan pe Facebook.

Teatru politic ieftin, susține Rareș Bogdan

El a pus sub semnul întrebării cine îi va sancționa pe „Bolojan și pe cei ce vor vota acest Guvern”, subliniind cum principiile doctrinare devin brusc flexibile atunci când se apropie votul. Rareş Bogdan a descris situația ca fiind un „teatru ieftin”, unde marile principii politice sunt sacrificate pentru interese imediate, numind acest lucru „culmea ipocriziei politice”.

Europarlamentarul PNL a mai afirmat că, sub pretextul responsabilității naționale, se acordă sprijin unui guvern minoritar PSD, condus de un lider social-democrat, cu sprijinul tacit al lui Bolojan și al unei aripi din PNL. El sugerează că, deși nu se urcă oficial în aceeași barcă pentru a nu-și aliena electoratul, liberalii ar oferi sprijin neoficial din umbră.

„Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul chiar de tot, dar le ține vâslele din umbră”, a precizat Bogdan.

Partidul în picaj, liderii orbiți de vanitate

Potrivit lui Rareş Bogdan, această strategie este o fugă disperată de responsabilitate și o tactică cinică de supraviețuire politică. El a caracterizat situația partidului ca fiind „în picaj”, în timp ce liderul acestuia ar fi „orbit de vanitate”, pierzând din vedere problemele economice grave ale țării, precum găurile din buget, taxele aberante și măsurile considerate anti-economice. Această abordare ar duce la situația paradoxală în care reformatorii devin susținătorii celor pe care îi critica, lucru pe care eurodeputatul l-a catalogat drept o lipsă de „coloană vertebrală”.

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, după consultările de la Palatul Cotroceni, că PNL consideră că o formulă realistă pentru investirea unui guvern implică un acord, un pact pentru România, care să fie valabil până la sfârșitul anului. El a precizat că, în cazul în care nu se va opta pentru varianta susținută de PNL, propunerea lor era fie un guvern minoritar PSD, fie unul format în jurul PNL, USR și UDMR, pe care liberalii s-ar angaja să îl voteze.

Anunțuri interne în PNL

În altă ordine de idei, Biroul Permanent Național al PNL a decis recent să nu prelungească mandatele de conducere pentru 12 filiale ale partidului, inclusiv cea din Argeș, condusă de Alina Gorghiu, și cea din Ilfov, condusă de Hubert Thuma. De asemenea, conducerea PNL a demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veștea și a celor care l-au susținut, aceste decizii urmând să fie finalizate după înregistrarea noului Statut la Tribunal. Printre cei propuși pentru excluderea din PNL se numără și europarlamentarul Rareș Bogdan.

Sursa: Digi24