Conform G4Media: AUR, poziție fermă în negocierile pentru formarea guvernului

George Simion, liderul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR), a declarat, după consultările de la Palatul Cotroceni, că formațiunea sa politică nu va face parte dintr-o coaliție de guvernare în care nu este reprezentată, subliniind că AUR a făcut o propunere de premier din rândurile formațiunii sale. Simion a criticat vehement Președintele, acuzându-l că se încăpățânează să ignore voința populară prin desemnări politice considerate a fi bazate doar pe preferințe personale.

Critici aduse Președintelui în procesul de desemnare a premierului

Liderul AUR a lansat atacuri directe la adresa Președintelui, sugerând că acesta ar fi responsabil pentru blocajul politic instalat în ultimele săptămâni. „Cine decontează această lună pierdută din cauza Președintelui?”, a întrebat George Simion, accentuând percepția că deciziile de la Cotroceni nu reflectă opinia majorității cetățenilor. Potrivit lui Simion, dacă Președintele continuă pe această linie, România riscă să piardă și mai mult timp prețios.

Propunerea AUR pentru funcția de premier și condițiile de participare la guvernare

George Simion a reiterat că AUR a venit la consultări cu o propunere concretă pentru funcția de prim-ministru, menită să onoreze votul primit de la cetățenii români. El a subliniat că participarea AUR la un viitor guvern este condiționată de recunoașterea importanței și a rolului pe care formațiunea îl are în peisajul politic actual. Dincolo de această declarație de principiu, AUR pare să își consolideze poziția ca blocator sau creator de majorități, în funcție de cum vor evolua negocierile.

Liderul AUR a acuzat că Președintele a refuzat să ia în considerare opțiuni care ar fi putut debloca situația politică din România. „Președintele se încăpățânează să încalce voința populară cu desemnări care reflectă doar voința lui personală”, a precizat Simion, accentuând dezamăgirea sa față de modul în care se derulează procesul de formare a unui nou guvern. El consideră că această atitudine duce la o pierdere de timp și la imposibilitatea adoptării unor decizii importante pentru țară.

Discuțiile dintre reprezentanții AUR și Președinte au evidențiat diferențe majore de viziune asupra modului în care ar trebui abordată formarea unei majorități parlamentare stabile. George Simion a afirmat că formațiunea sa politică nu va face un pas înapoi în ceea ce privește reprezentativitatea sa în Guvern, ci dimpotrivă, va cere să fie luată în serios în procesul decizional. El a lăsat să se înțeleagă că o eventuală ignorare a AUR de către Președinte ar duce la perpetuarea crizei politice.

Săptămâna aceasta, eforturile de formare a cabinetului au continuat pe fondul tensiunilor politice.

Sursa: G4Media