Măsură nouă pentru fluidizarea traficului la Piața Victoriei

București – Primarul Stelian Bujduveanu a anunțat pe pagina sa oficială de Facebook introducerea unui marcaj galben „Nu blocaţi intersecţia” la Piața Victoriei, ca parte a unei inițiative de scurtă durată menită să îmbunătățească fluxul rutier în zona.

Detalii ale intervenției

Marcajul galben a fost aplicat pe zona de acces a intersecției, cu scopul de a interzice intrarea vehiculelor care nu au un spațiu liber de pe ieșire. Conform informațiilor furnizate de primar, regula este simplă: „nu intri pe marcaj dacă nu ai unde să ieşi”. În cazul nerespectării acestei indicații, Poliția Rutieră este împuternicită să aplice amendă pentru blocarea intersecției.

Planuri de extindere

Primarul a precizat că această măsură va fi extinsă și pe alte intersecții majore din București, în vederea obținerii unui efect rapid și vizibil asupra fluidității traficului. Autoritatea locală consideră intervenția ca fiind un proces de scurtă durată, cu rezultate imediate.

Concluzie

Prin marcajul „Nu blocaţi intersecţia” la Piața Victoriei și planul de replicare a acestei practici în alte puncte critice ale orașului, administrația locală își propune să reducă blocajele și să faciliteze deplasarea vehiculelor. Aplicarea sancțiunilor de către Poliția Rutieră va asigura respectarea noii reguli.



Sursa

Sursa: Facebook.com